Nasze produkty kupisz online, a także w sieciach sklepów Auchan, Kaufland, Carrefour, Stokrotka, POLOmarket

LOGO_WHITE

Nasze produkty kupisz online, a także w sieciach sklepów Auchan, Kaufland, Carrefour, Stokrotka, POLOmarket.

jak-przekonac-dziecko-do-smaku-owocow

jak przekonać dziecko do smaku owoców?

Przekonanie dziecka do smaku owoców może być nie lada wyzwaniem, zwłaszcza jeśli maluch jest niejadkiem. Wybiórcze jedzenie oraz odmawianie spożywania niektórych pokarmów przez dzieci to problemy, z którymi zmaga się wielu rodziców. Istnieją jednak metody, dzięki którym dziecko zacznie chętnie i ze smakiem sięgać po zdrowe i pełnowartościowe produkty, które są niezbędne do jego prawidłowego rozwoju.

dlaczego dziecko powinno jeść owoce?

Świeże owoce to jeden z najważniejszych filarów zdrowego odżywiania. Razem z warzywami stanowią podstawę pełnowartościowej diety. Owoce są bogate w witaminy m.in.: A, B, C, E, K, a także składniki mineralne takiej jak magnez, potas czy cynk. Dzięki wysokiej wartości odżywczej skutecznie wspierają układ odpornościowy dziecka i zapobiegają rozwojom infekcji. Regularne spożywanie świeżych owoców ma korzystny wpływ na układ pokarmowy maluchów – reguluje trawienie, a także przyśpiesza usuwanie toksyn z organizmu. Dodatkowo zawarte w nich witaminy wspierają narząd wzroku oraz pomagają w kształtowaniu mocnego układu kostnego. Owoce to doskonałe przekąski, które są dużo lepszym zamiennikiem słodyczy. W przeciwieństwie do nich nie są powodem otyłości, utraty apetytu, czy też próchnicy. 

jak przekonać dziecko do smaku owoców?

Owoce należy wprowadzać do diety dziecka stopniowo. Dużą zaletą jest ich słodki smak, który zazwyczaj jest atrakcyjny dla maluchów. Niestety mimo tego niektóre dzieci odmawiają jedzenia owoców, bogatych w składniki niezbędne do ich prawidłowego rozwoju. Nie należy jednak przymuszać dziecka do spożywania owoców, ponieważ może się jeszcze bardziej do nich zniechęcić. Dzieci powinno się powoli oswajać z ich smakiem i w atrakcyjny sposób przekonać do ich jedzenia.

zacznij od słodkiego smaku

Przed rozpoczęciem podawania dziecku owoców, warto zacząć od oswojenia go z ich słodkim smakiem. Doskonale sprawdzą się do tego soki np. z jabłek i malin (zarówno gotowe, jak i przygotowane samodzielnie w domu). Przed zakupem gotowego soku należy zwrócić uwagę na jego skład. Najlepszym wyborem będą soki przecierowe 100%, które nie są dodatkowo słodzone cukrem, syropem glukozowo-fruktozowym, ani żadnym innym słodzikiem. Soki dla dzieci zawierają naturalne cukry (glukozę, fruktozę i sacharozę), więc doskonale pomogą zapoznać i przyzwyczaić malucha do słodkiego smaku. 

powtarzaj ten sam smak

Dobrym sposobem na przekonanie dziecka do smaku owoców, jest powtarzanie tego samego smaku przez kilka dni. Nie chodzi tutaj o przymuszenie malucha do jedzenia konkretnych typów produktów, a jedynie o dobre zapoznanie go z danym smakiem. Jeśli dziecko nie jest entuzjastą jakiegoś pokarmu, warto pomyśleć o jego urozmaiceniu. Owoce można podawać na różne sposoby i w różnorodnych wersjach. Mimo powtarzalności trzeba zadbać o to, aby posiłek nie stał się nudą dla dziecka. Czasami nawet inny sposób podania owoców może zachęcić malucha do jedzenia.

wspólne zakupy – daj dziecku wybór

Mimo że zakupy z dzieckiem do łatwych nie należą, warto zabierać pociechy do sklepu spożywczego lub na targ i pozwolić im wybrać to, na co mają ochotę.  W ten sposób maluch może wybrać to, czego chciałby spróbować, a niektóre owoce zachęcą go swoimi kolorami, fakturą, ciekawym wyglądem czy też pięknym zapachem. W ten sposób dużo prościej przekonać dziecko do zjedzenia danego produktu. Warto jednak zwracać uwagę na jakość wybieranych przez dziecko owoców, a także kupować te najbardziej dojrzałe – daje to gwarancję słodkiego smaku. Wspólne zakupy mogą być przyjemną aktywnością rodzinną, a także dobrą zabawą dla malucha.

kreatywne podejście do zdrowych przekąsek

Owoce, same w sobie mogą nie wzbudzić zainteresowania dziecka. W takich sytuacjach potrzeba nieco kreatywności w kuchni. Istnieją dziesiątki sposobów na owoce. Dobrym pomysłem na przygotowanie zdrowej przekąski dla malucha jest zrobienie kolorowej sałatki owocowej. Przy krojeniu owoców warto zwrócić uwagę, aby cząstki były małe i łatwe do pogryzienia. Z owoców można również wykonać sorbety, musy owocowe, świeżo wyciskane soki czy też lody. Wbrew pozorom, posiłki te mogą być bardzo proste i szybkie w przygotowaniu. Przykładowo pyszne lody można przyrządzić poprzez zamrożenie wcześniej zrobionego smoothie owocowego. Ciekawym pomysłem na smaczną przekąskę jest upieczenie ciastek owsianych z owocami np. bananami. Takie wypieki są zdrowe, pożywne i nie wymagają dodania cukrów lub słodzików. Dla urozmaicenia można spróbować podać dziecku suszone owoce w postaci zdrowych chipsów zrobionych np. z jabłek.  

Zapraszamy do zapoznania się z Planem Do Szkoły, stworzonym przez specjalistów ze smaków, którymi nie oprze się żadne dziecko. Sprawdź tutaj