Nasze produkty kupisz online, a także w sieciach sklepów Auchan, Kaufland, Carrefour, Stokrotka, POLOmarket
Antyoksydantami nazywa się naturalnie występujące związki chemiczne, które posiadają zdolność neutralizowania wolnych rodników. Ich inna nazwa to przeciwutleniacze. Wykazują dobroczynny wpływ na zdrowie człowieka – spowalniają starzenie i chronią przed zachorowaniem na nowotwory. Antyoksydanty powinno się wprowadzić do swojej codziennej diety, głównie poprzez spożywanie warzyw i owoców. Dostępne są także suplementy zawierające cenne przeciwutleniacze, lecz z przyjmowaniem ich nie należy przesadzać.
Antyoksydanty to cząsteczki zwalczające wolne rodniki, czyli związki wykazujące negatywny wpływ na organizm w zbyt dużej ilości. Wolne rodniki przyczyniają się do rozwoju wielu chorób, w tym nowotworów, cukrzycy i chorób serca. Przeciwutleniacze są niezbędne do kontrolowania ich i stanowią mechanizm obronny organizmu. Działanie antyoksydacyjne wykazuje zarówno spożywanie odpowiednich produktów, jak i stosowanie specjalnych kosmetyków. Już niewielkie dawki silnych antyoksydantów blokują powstawanie wolnych rodników i hamują reakcje utleniania zachodzące na poziomie komórkowym.
Wolne rodniki powstają nieustannie w naszym organizmie. Gdyby nie obecność antyoksydantów, wyrządzałyby poważne konsekwencje zdrowotne prowadzące do śmierci komórek, a w ostateczności również organizmu. Wolne rodniki są więc szkodliwe w nadmiarze. Jeśli przewyższają liczbę antyoksydantów, może dojść do stanu zwanego stresem oksydacyjnym. To właśnie on uszkadza komórki DNA i pozostałe ważne cząsteczki. Uszkodzenie DNA wiąże się z kolei z podwyższonym ryzykiem zachorowania na nowotwory, a także przyspieszeniem procesu starzenia. Do nadmiernego powstawania wolnych rodników przyczyniają się czynniki związane ze stylem życia, stresem i środowiskiem. Są to m.in.: zanieczyszczone powietrze, toksyny, korzystanie z używek, podwyższony poziom cukru we krwi, nadmierne spożycie wielonienasyconych kwasów tłuszczowych, promieniowanie (w tym opalanie), infekcje o podłożu bakteryjnym, grzybiczym oraz wirusowym, nadmiar żelaza, magnezu, miedzi bądź cynku, niedotlenienie, a także intensywne i długotrwałe ćwiczenia. Do rozwoju wolnych rodników przyczynia się zarówno niedobór, jak i nadmierne spożywanie niektórych przeciwutleniaczy. Długotrwały stres oksydacyjny zwiększa ryzyko zachorowania na wiele chorób. Właśnie dlatego antyoksydanty w diecie są tak ważne.
Najprostszy podział przeciwutleniaczy obejmuje antyoksydanty endogenne i egzogenne. Pierwsze z nich są produkowane przez organizm, występują w jego każdej komórce, a ich poziomu nie da się regulować. Jest on w dużej mierze zależny od wieku i predyspozycji genetycznych. Do tej grupy zaliczają się przeciwutleniacze takie jak glutation, kwas moczowy, melatonina oraz koenzym Q10. Drugą grupę antyoksydantów należy natomiast dostarczać do organizmu wraz z pożywieniem. Poza spożywaniem warzyw i owoców można przyjmować suplementy diety i witaminy. W przeciwieństwie do przeciwutleniaczy z pierwszej grupy ilość tych egzogennych da się stymulować i modyfikować. Organizmowi można dostarczyć np. karotenoidy, witaminy A, C, E oraz związki polifenolowe, w tym flawonoidy i kwasy fenolowe.
Głównym źródłem antyoksydantów są produkty pochodzenia roślinnego. Ich największą ilość dostarczą warzywa i owoce, lecz znajdują się też w innej żywności, np. w orzechach, produktach pełnoziarnistych, a także w niektórych mięsach oraz rybach. Do silnych antyoksydantów i ich źródeł należą:
O właściwościach przeciwutleniających produktu informuje skala ORAC. Im większy jego współczynnik w 100 gramach, tym silniejsza dawka antyoksydantów.
W celu uzupełnienia antyoksydantów w organizmie dobrym wyborem będzie sięgnięcie po naturalny sok, taki jak Sok Anty OX. Bogactwo przeciwutleniaczy pochodzi z cenionych superfoods. W składzie można znaleźć aronię zawierającą bioflawonoidy i znaną jako antidotum na choroby cywilizacyjne, czarną borówkę i jagodę kamczacką bogate w antocyjany, a także pigwowiec zapewniający optymalną dawkę witamin. Prozdrowotne właściwości płyną też z zawartego w produkcie soku z jabłka. Taka mieszanka wspomoże zachowanie odpowiedniej ilości przeciwutleniaczy w organizmie. Soki Swigo są poddawane metodzie HPP, która umożliwia zachowanie dłuższej daty przydatności do spożycia, a także większej ilości witamin i składników odżywczych.
Otrzymasz jednorazowy rabat 5% za zapis do newslettera.
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać dalsze informacje o nowościach i promocjach.
Zapisując się do newslettera akceptujesz regulamin serwisu. Regulamin newslettera dostępny jest poniżej.