Nasze produkty kupisz online, a także w sieciach sklepów Auchan, Kaufland, Carrefour, Stokrotka, POLOmarket
Stosując się do norm zalecanego dziennego spożycia, dostarczamy organizmowi wiele niezbędnych składników, które zapewniają nam kondycję ciała i umysłu. Kupując świeże produkty z naturalnych owoców i warzyw, często możemy spotkać wskaźnik RDA, określający wartość substancji odżywczych w jednej porcji. Co zatem powinniśmy wiedzieć na temat wytycznych zdrowego żywienia, szczególnie w kwestii interpretacji sklepowych etykiet?
Dostarczanie zalecanej wartości norm żywieniowych stanowi podstawę prawidłowego funkcjonowania nie tylko naszego ciała, ale również samopoczucia, ducha i umysłu. W tym celu przeprowadza się szereg badań oraz testów na rzecz biologicznej wydajności produktów, pochodzących od zaufanych sprzedawców. Dużą rolę odgrywa wskaźnik RDA (ang. Recommended Dietary Allowances), czyli instruktaż zalecanego dziennego spożycia, mierzony ilością dostarczanych składników odżywczych na dobę. Jego praktyczne zróżnicowanie jest wynikiem regulacji pod względem bezpieczeństwa żywności, a także warunków biologicznych danej populacji. Warto tym samym pamiętać, że rzeczywisty stan zapotrzebowania ma charakter indywidualny, a jego wyznacznikami są wiek, aktywność fizyczna oraz płeć. Normy żywienia stanowią więc jedynie punkt odniesienia do zaleceń osób, które są zdrowe i mają prawidłową wagę.
Istnienie żywieniowych regulacji dotyczy przede wszystkim takich składników odżywczych, które uznawane są za bezpieczne dla zdrowego człowieka. Przykładem mogą być rozmaite grupy witamin i soli mineralnych, obecne w wielu produktach o świeżej konsystencji. Każdy z nas na pewno zetknął się z dedykowanym oznaczeniem opakowań, gdzie wskazano dzienną rekomendację spożycia. Etykiety z informacjami o dostarczanych składnikach można znaleźć na artykułach, powstałych z naturalnych owoców i warzyw. Bez problemu rozpoznamy je na gotowych daniach (np. warzywa na parze), konfiturach czy sokach.
Jeśli decydujemy się na zakup określonych artykułów, musimy pamiętać o ich specyfice odżywczej, a także wpływie na zdrowie. Nie każdy produkt będzie pasował do wybranego sposobu żywienia, któremu towarzyszy określony tryb życia i preferowana aktywność fizyczna. Zasady ustalania dobowej wartości substancji nie uwzględniają niedoborów ani warunków występowania schorzeń, prowadzących do utraty właściwej kondycji zdrowia. Powinniśmy zatem rozsądnie wybierać żywność, która posiada oryginalne etykiety producentów, szczególnie certyfikaty braku konserwantów, zagęszczaczy czy sztucznych barwników. Dobrym pomysłem wydaje się inwestycja w asortyment, opatrzony znakiem „BIO” czy „EKO”.
Bogactwo składników odżywczych i szeroki wybór produktów spożywczych niesie za sobą garść cennych wskazówek, obecnych na butelkach, kartonach bądź innych opakowaniach. Wyznacznik zalecanego spożycia odnosi się do dobowego zapotrzebowania i wykracza poza przeciętną normę żywienia. Są to głównie średnie wartości pochłaniania substancji (np. białka, cukrów, tłuszczów, witamin), które przypadają na jedną porcję lub sztukę. Docelowymi jednostkami dostarczania energii w naturalnej postaci są gramy i mililitry składników, tworzące 100% konsystencji unikalnej zawartości spożycia. Jeśli stosujemy diety lub mamy mocno ograniczone nawyki, musimy zwrócić uwagę nie tylko na spożywaną dawkę (np. 100 g), ale również całkowitą porcję (np. 500 ml butelka).
Uzyskanie najwyższej precyzji w przestrzeganiu norm żywienia nie może być dziełem przypadku, dlatego należy dbać o terminowe spożywanie i bezpieczne przechowywanie produktów. Zwłaszcza wtedy, gdy mówimy o artykułach, wzbogaconych o kompleksy witamin z kilku grup. Etykiety na wielu sokach mogą tym samym informować o ochronie przed światłem słonecznym, które zaburza biologiczną wydajność tego rodzaju substancji. Nie można jednak zapominać, że dzienne zapotrzebowanie organizmu określa wyłącznie szacunkową wartość i odnosi się do osoby zdrowej. Spożywanie posiłków z nadmiarem bądź niedoborem wymaganych składników może prowadzić do chorób, związanych z odżywianiem oraz przemianą materii, a także pogorszenia samopoczucia.
Jeśli interesuje nas dogłębna analiza naszego odżywiania, powinniśmy zajrzeć do rzetelnych i sprawdzonych źródeł. Dobrze jest skorzystać z porad czy wskazówek Instytutu Żywności i Żywienia, który na bieżąco gromadzi statystyki, a także udostępnia żywieniowe tabele. Dzięki nim możemy poznać współczynnik wybranego produktu i dokładnie określić jego odżywczą wartość w danej wielkości (np. na 100 g). Ciekawą formą pomocy jest niewątpliwie charakterystyka żywienia w Polsce, którą skrywa rządowa dokumentacja pt.: „Normy żywienia dla populacji polskiej„. Praca zawiera opisy kluczowych substancji, wchodzących w skład dobowego zapotrzebowania na energię, a także wskazuje poszczególne grupy osób i wyjaśnia czynniki rozwoju organizmu.
Normy RDA nie gwarantują właściwego stanu zdrowia, a jedynie informują o zalecanych ilościach, jakie organizm powinien przyjąć wraz z pożywieniem. Wszystko bowiem zależy od regularności przyswajania, stopnia regeneracji materii, jak również prowadzonego trybu życia. Częstotliwość konsumpcji posiłków oraz stopień znaczenia kategorii grup spożywczych jest przedmiotem badań naukowców na całym świecie. Bez względu na preferencje i rodzaj przyswajanych składników, możemy skorzystać z praktycznego instruktażu Piramidy Zdrowego Żywienia.
Priorytetem zdrowego odżywiania powinny być witaminy, najlepiej pochodzące z produktów roślinnych. Dobrze jest regularnie spożywać owoce i warzywa, pochodzące z ekologicznych upraw, pozbawionych sztucznych nawozów czy smakowych zagęszczaczy. Aby upewnić się co do efektywności przyswajania pokarmu, należy zapoznać się wytycznymi, które rzetelnie dobrano pod płeć, wiek i masę ciała.
Polecamy także artykuł: „Jak czytać etykiety na sokach” – link TUTAJ
Otrzymasz jednorazowy rabat 5% za zapis do newslettera.
Podaj swój adres e-mail, jeżeli chcesz otrzymywać dalsze informacje o nowościach i promocjach.
Zapisując się do newslettera akceptujesz regulamin serwisu. Regulamin newslettera dostępny jest poniżej.