Nasze produkty kupisz online, a także w sieciach sklepów Auchan, Kaufland, Carrefour, Stokrotka

LOGO_WHITE
zakwaszenie-organizmu

zakwaszenie organizmu

czym jest zakwaszenie organizmu i jakie są przyczyny?

Zakwaszenie organizmu powoduje złe samopoczucie. W ostatnich latach dolegliwość ta jest globalnie wpisywana w wyszukiwarkę internetową. Czym jest zakwaszenie organizmu, jakie objawy mu towarzyszą oraz jakie są metody na odkwaszenie organizmu – to najczęściej wyszukiwane zagadnienia. Warto wiedzieć, że nie wszystko, co można przeczytać w Internecie na ten temat, jest zgodne z wiedzą medyczną. By lepiej zrozumieć zagadnienie zakwaszonego organizmu oraz jego objawy, skutki i przyczyny, należy na wstępie zapoznać się z podstawami fizjologii człowieka z zakresu równowagi zasadowo-kwasowej. 

czym jest równowaga zasadowo-kwasowa?

Wielu z nas spotkało się chociaż raz w życiu z zagadnieniem ,,pH”. Co ono naprawdę oznacza? Jest to jednostka miary zasadowości lub kwasowości pożywki. Parametr ten opisuje stężenie jonów H+ w pożywce, wodzie drenażowej oraz podłożu. Równanie to wskazuje, że im wyższe stężenie jonów H+ w danym roztworze, tym większe jego zakwaszenie. 

Prawidłowe pH ludzkiej krwi wynosi 7,35-7,45. Wskazane wartości warunkują prawidłowy przebieg procesów enzymatycznych oraz właściwą pracę całego organizmu. Układy buforowe krwi i tkanek, nerki oraz płuca, odpowiadają za utrzymanie stałego pH we krwi. 

zakwaszenie organizmu - co to właściwe jest

Zakwaszenie organizmu jest zjawiskiem, do którego dochodzi w przypadku zaburzenia wyżej wymienionej równowagi kwasowo-zasadowej. Utrzymanie stałego pH jest niezbędne do prawidłowego funkcjonowania całego organizmu. Nawet niewielkie regulacje właściwego poziomu pH, powodują w organizmie szereg zmian. Wymagają one przede wszystkim wzmożonej pracy wielu układów ciała, w tym hormonalnego, krążeniowego oraz pokarmowego. Ludzki organizm dla zabezpieczenia istotnych narządów oraz gwarancji ich właściwego funkcjonowania transportuje określoną ilość kwasów do tkanki łącznej. Tkanka ta spełnia w organizmie wiele istotnych funkcji. I to właśnie nadmiar kwasów w niej może doprowadzić do wielu sytuacji zagrażających naszemu życiu. 

Regulacją kwasowości poszczególnych tkanek, zajmują się minerały. Naszym zadaniem jest dostarczanie ich wraz z pożywieniem do naszego organizmu. Niestety wielokrotnie posiadamy ich niedobory, a niedobór minerałów i jednoczesny nadmiar przyjmowania pożywienia kwasowego, sprawiają, że stale powiększa się zawartość związków kwasowych w naszym organizmie. Im jest ona wyższa, tym gorzej czujemy się na co dzień. To właśnie ten nadmiar kwasów, który magazynowany jest w naszym organizmie, nosi nazwę zakwaszenia organizmu.

czym objawia się zakwaszenie organizmu?

Diagnoza zakwaszenie organizmu na podstawie samych objawów może być niezwykle trudna. Pojawiające się symptomy, które mogą jasno wskazywać na zakwaszenie, mogą oznaczać również niedobory witamin w naszym organizmie czy inne schorzenia. W przypadku, gdy zaobserwujemy u siebie co najmniej kilka z poniższych objawów zakwaszenia, warto zarezerwować wizytę do lekarza, a w następstwie wybrać się na badania przez niego wskazanego. 

Zakwaszenie organizmu najczęściej dzielone jest na trzy etapy, które odpowiadają stopniom zaawansowania dolegliwości.

Pierwszy stopień objawia się najczęściej bólami głowy, problemami skórnymi, problemami z potencją oraz zgagą. Często spotykane jest również występowanie nasilonego zespołu napięcia przedmiesiączkowego oraz problemów z krążeniem w kończynach. Ponadto zakwaszenie w tym stopniu może przejawiać się poprzez ból mięśni, biegunki, zaparcia, zmęczenie, senność oraz problemy z zatokami. 

Drugi stopień symptomy drugiego stopnia to przede wszystkim różne stany zapalne organizmu, obrzęki, endometrioza czy niepłodność. Dodatkowo podczas drugiego stopnia zakwaszenia organizmu mogą występować częste infekcje wirusowe, silne bóle głowy zmieniające się w migrenę, depresja, łuszczyca oraz bezsenność. Mając zakwaszenie organizmu w tym stopniu, możemy odczuwać pogorszenie zdolności koncentracji i zapamiętywania. Zjawiskiem charakterystycznym dla tego etapu są także częste infekcje grzybicze oraz zespół metaboliczny, na który składa się między innymi otyłość, insulinooporność, oraz wysoki poziom cholesterolu. 

Trzeci stopień zakwaszenie organizmu pojawia się przede wszystkim u osób, które ignorują wcześniejsze etapy zakwaszenia. Do najpoważniejszych skutków silnego zakwaszenia organizmu możemy zaliczyć choroby autoimmunologiczne skóry, nowotwory, reumatoidalne zapalenie stawów, toczeń, gruźlicę oraz stwardnienie rozsiane. 

jakie są metody na odkwaszenie organizmu?

odkwaszanie-organizmu

Wraz z częściej występującym zakwaszeniem organizmu, na rynku pojawiają się coraz to nowsze suplementy oraz leki dedykowane do walki z zakwaszeniem. Należy jednak pamiętać, że główną przyczyną zakwaszenia organizm jest nasz styl życia oraz dieta. Leki oraz suplementy pomogą nam poprawić pH całego organizmu, jednak będzie to stan chwilowy. Jeśli nie zmienimy sposobu odżywania, nie zlikwidujemy źródła problemu. Jak zatem walczyć z zakwaszeniem organizmu?

Należy zmienić swój styl życia oraz dietę. Skuteczną metodą jest stosowanie diety alkalicznej. Składa się ona z produktów spożywczych, które posiadają odczyn zasadowy, czyli przede wszystkim są to owoce i warzywa. To one powinny stanowić około 80% codziennej diety i być uzupełnianie o niewielkie ilości produktów zbożowych, nabiału oraz mięsa. Dlatego warto codziennie sięgnąć także po soki.

Podczas stosowania diety odkwaszającej pomocny może okazać się wskaźnik PRAL. Określa on zdolność danego produktu spożywczego do obciążenia nerek kwasami. Ponadto wskazany w walce z zakwaszeniem jest codzienny ruch, rezygnacja z alkoholu, kawy i papierosów, regularne pory snu oraz picie dużej ilości wody. 

Objawy zakwaszenia organizmu, takie jak zgaga czy bóle mięśni możemy leczyć naturalnymi sposobami. 

Pamiętajmy, zakwaszenie organizmu wpływa źle na nasz organizm. Prócz złego samopoczucia psychicznego możemy odczuwać wiele przykrych dolegliwości związanych z układem trawiennym, nerwowym czy krążeniowym. Naturalne metody na odkwaszenie organizmu mogą okazać się zbawienne i poprawić nie tylko poziom PH, ale także dostarczyć wielu witamin i składników odżywczych. Naszą najważniejszą bronią jest nasz styl życia oraz dieta. 

Polecamy przeczytanie artykułu o kiszonkach – tutaj