Nasze produkty kupisz online, a także w sieciach sklepów Auchan, Kaufland, Carrefour, Stokrotka

LOGO_WHITE
owoce-na-litere-f

owoce, warzywa i zioła na literę F - poznaj ich właściwości

figa

Świeże figi to prawdziwe bogactwo witamin z grupy B, a w szczególności witaminy B1, B2 i B6. Stanowią również źródło takich składników mineralnych, jak żelazo, fosfor czy magnez, a także witaminy PP i prowitaminy A. Jako ciekawostkę można dodać, iż figi są zaliczane do roślin najbogatszych w wapń.

Jeśli chodzi o właściwości prozdrowotne tych owoców, możemy do nich zaliczyć przede wszystkim podnoszenie odporności organizmu, obniżenie poziomu stresu i zmęczenia w ciągu doby, a także pozytywny wpływ na układ krwionośny. Ich regularne spożywanie powinny rozważyć osoby chore na osteoporozę. Co więcej, sok z figowca jest niezastąpioną pomocą w leczeniu powierzchownych ran. 

flaszowiec miękkociernisty

Pomimo tego, że flaszowiec miękkociernisty składa się w 90% z wody, stanowi on bogactwo licznych cennych witamin i minerałów. Gravioli stanowi źródło witamin z grupy B i C, a także żelaza, magnezu, potasu, cynku, wapnia czy sodu.

Dzięki wysokiej zawartości błonnika pokarmowego flaszowiec miękkociernisty wywiera korzystny wpływ na pracę układu pokarmowego i jest polecany w przypadku zaparć. Owoc gravioli zaliczany również do jednych z głównych źródeł antyoksydantów. Badania wykazują, iż włączenie do swojego diety tej rośliny, może zapobiec przed rozwojem wielu powszechnie występujących nowotworów. 

fasola zwyczajna

Fasola zwyczajna stanowi istne bogactwo takich składników odżywczych jak trójterpeny, kwasy organiczne, alantoinę, cholinę, inozytol czy też wolną krzemionkę. Należy także zaznaczyć, iż w przeliczeniu na sto gramów produktu, w fasoli znajduje się o kilkadziesiąt gramów więcej białka niż w mięsie. Dostarcza ona również soli mineralnych, takich jak solu magnezu, wapnia i fosforu.

Właściwościami prozdrowotnymi odznaczają się zarówno strączki, jak i nasiona, a nawet kwiaty fasoli zwyczajnej. Cieszy się ona powszechnym zastosowaniem wśród pacjentów, cierpiących na problemy z układem trawiennym, a także osób, które są na diecie odchudzającej. 

fasolka szparagowa

Fasolka szparagowa jest warzywem bogatym w takie składniki jak kwas foliowy czy błonnik. Zawiera ona również magnez, fosfor, żelazo, potas, fluor, miedź oraz mangan i witaminy A, B, C, E. Jest ona polecana osobom, które przeszły na dietę odchudzającą lub dietę o niskim indeksie glikemicznym.

Fasola szparagowa przyczynia się do obniżenia poziomu złego cholesterolu we krwi, wykazuje pozytywny wpływ na układ nerwowy, a także poprawia funkcjonowanie układu pokarmowego, krwionośnego i nerwowego. Jej regularne spożywanie z pewnością odbije się pozytywnie na zdrowiu oraz wyglądzie Twojej cery sprawiając, że stanie się ona witalna i promienna. Fasolka szparagowa wspiera pracę układu immunologicznego.

fenkuł (koper włoski)

W skład kopru włoskiego wchodzą liczne substancje, które już od wielu lat znane są ze swojego nieocenionego wpływu prozdrowotnego. Do tej grupy zaliczamy przede wszystkim potas, ale także witaminę C oraz K.

Napary przyrządzane z fenkułu staną się niezastąpionym rozwiązaniem w przypadku osób chorych na grypę czy zapalenie oskrzeli. Zawdzięczają to swoim właściwościom wykrztuśnym, zmniejszając gęstość wydzieliny oskrzelowej. Regularne przyjmowanie olejku koprowego, ze względu na wysoki poziom zawartości witaminy K, przyczyni się również do przyspieszenia procesów regeneracyjnych skóry. Herbata z owoców kopru włoskiego jest niezastąpiona w przypadku dolegliwości pokarmowych. 

farbownik lekarski - Anchusa officinalis

W farbowniku lekarskim znajdziemy przede wszystkim spore ilości witamin z grupy B i C, a także takie minerały, jak magnez, wapń, sód czy fosfor.

Roślina ta pełni przede wszystkim funkcję ozdobne, jednak ze względu na swoje nieocenione właściwości, jest również szeroko wykorzystywana w branży farmaceutycznej. W anchusa officinalis warto wyposażyć swoją domową apteczkę, gdyż jest ona niezastąpiona podczas chorób układu oddechowego. Wykazuje działanie wykrztuśne, przeciwzapalne, a także obniża temperaturę organizmu. Naukowcy wykazali, iż farbownik lekarski odznacza się także niekwestionowanymi właściwościami detoksykacyjnymi oraz usprawnia procesy trawienne. 

fiołek trójbarwny - Viola tricolor

Fiołek trójbarwny to roślina kwiatowa, która z powodzeniem zdobi domowe parapety i ogródki, prezentując się na klombach. Znana jest ona również ze swoich właściwości zdrowotnych, które zawdzięcza bogactwu witamin z grupy A i C, a także wysokim zawartościom magnezu.

Jeśli chodzi o właściwości rośliny viola tricolor, na pierwszy plan wychodzą przede wszystkim właściwości moczopędne oraz przeciwzapalne. Stanie się on więc przydatną opcją w gronie osób, borykających się z chorobami nerek czy układu moczowego. Warto również dodać, iż napary przyrządzane z fiołka trójbarwnego sprawdzą się doskonale w przypadku podrażnień oczu, łagodząc dolegliwości bólowe, swędzenie czy pieczenie gałki. 

forsycja zwisła

Forsycja zwisła to roślina, która wykazuje szerokie spektrum właściwości zdrowotnych, dzięki czemu jest chętnie wykorzystywana w branży medycznej oraz ziołolecznictwie.

Wyróżniają ją przede wszystkim właściwości przeciwzapalne. Warto także dodać, że roślina ta wykazuje pozytywny wpływ na układ pokarmowy, regulując jego pracę, stanowiąc niezastąpioną pomoc w przypadku biegunek czy zaparć. Forsycja działa również wspomagająco, jeśli chodzi detoksykację organizmu, a także zmniejsza ona stopień powiększenia węzłów chłonnych. Napary z forsycji redukują zmęczenie oraz sprawdzą się idealnie podczas przemywania ran.